Podstawy jazdy na nartach

podstawy jazdy na nartach Chociaż nigdy nie miałem okazji nauczyć się profesjonalnej jazdy na nartach, postanowiłem, że ten okres noworoczny, od świąt Bożego Narodzenia po Sylwestra, spędzę w Tatrach. I ma to być aktywny wypoczynek. Nie za bardzo stać mnie na instruktora i dla tego chciałem zapytać, w jaki sposób można się samemu nauczyć jazdy? Nie mam problemów z koordynacja ruchową i jestem dość pojętny, więc chciałbym spróbować nauczyć się samodzielnie. W takich sytuacjach najlepiej jest zastosować podejście określane metodą analityczną, które polega na tym, że wszystkie ruchy rozbija się na części składowe i w ten sposób przyswojenie sobie każdego z ich elementów jest zdecydowanie łatwiejsze. Jazda na nartach nie jest najprostszym z wyzwań, które można przed sobą postawić, ale jeśli tylko posiada się odrobinę dobrych chęci i czasu, który będzie można poświęcić na naukę jazdy, jest to wykonalne. Zacząć trzeba jednak od nart, najlepiej półcartingowych, najlepszych dla początkujących najłatwiej nauczyć się na nich skrętów w szusie.

Zaopatrzyć trzeba się ponadto w buty i wiązania, które wraz z nartami można kupić lub wypożyczyć, nawet na samym stoku. Koszt wypożyczenia to 20-50 złotych za dzień. Sama nauka obejmować będzie 6 elementów:

Chodzenie w butach narciarskich

Buty narciarskie wymuszają specjalną pozycję, w której logi są zgięte, a podudzia wychylają się do przodu. Dla początkującego może być ona zaskoczeniem, więc warto jest buty na stoku spokojnie założyć i chwilę w nich pospacerować, by się do nowego układu ciała przyzwyczaić. Robimy to oczywiście na zielonym stoku.

Nauka upadania

Umiejętność upadania jest niezwykle ważna na stoku i trzeba mieć ją opanowaną zanim jeszcze dopadnie nas panika w czasie jazdy lub stracimy kontrolę. By rozpocząć trening, zakładamy narty poprzez włożenie butów w wiązania, czego prawidłowość powinna być zasygnalizowana charakterystycznym trzaskiem. Teraz mocno przysiadamy, co ze względu na buty narciarskie będzie następowało przy wychyleniu do tyłu, po czym przechylamy się na prawą lub lewą nogę i przewrócić na bok. Czynność powtarzamy kilka razy dla każdej nogi.

Chodzenie po płaskim

Przed jazdą trzeba się oswoić z nartami. Robi się to poprzez przespacerowanie się po płaskim terenie najpierw krokiem klasycznym z nartami ustawionymi równolegle, a potem krokiem łyżwowym z nartami odchylonymi do boku jak przy jeździe na łyżwach.

Jazda pługiem

Pierwszy zjazd z górki, jaki w życiu przeprowadzimy, wykonamy za pomocą stylu określanego „pługiem”. Ustawiamy narty w literę V z czubami stykającymi się i tyłami szeroko rozłożonymi. Z miejsca ruszymy pochylając się lekko do przodu, a potem będziemy mogli kontrolować kierunek zjazdu przenosząc ciężar ciała na jedna z nóg. Skręt w prawo to większy ciężar na prawej nodze i vice versa.

technika jazdy na nartachSzusowanie

Technika szusowania, tak zwana technika na strzałkę, jest trochę trudniejsza, ale wciąż prosta. Lekko zgięte w kolanach nogi ustawia się równolegle i ciało pochyla się do przodu. Kłopot pojawia się dopiero przy próbie skrętu lub zatrzymania się. Zakręt wykonuje się poprzez przeniesienie ciężaru na jedną z nóg i równoczesne podniesienie obu pięt.

Doskonalenie jazdy

Na tym etapie trzeba nauczyć się rozpoznawania kolorów. Chodzi oczywiście o ocenę trudności stoków narciarskich. Najłatwiejsze z nich są zielone i na nich trzeba zaczynać. Resztę przygody pozostawiamy już narciarzowi, by sam mógł się dowiedzieć, które bardziej wyboiste i strome stoki będą dla niego odpowiednie. Jazda na nartach to z pewnością jeden z najlepszych sposobów spędzania zimy, a i licznymi na początku upadkami nie ma się specjalnie co przejmować, ponieważ osoba rozsądna nie zrobi sobie krzywdy i na pewno zyska masę anegdot do opowiadania w przyszłości.